Pantomogram – zdjęcie RTG zębów – na czym polega

Pantomogram to zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych nazywane inaczej jako “zdjęcie pantomograficzne”. Pantomogram pozwala ocenić stan  wszystkich zębów i przyzębia. Wykonanie panotomogramu jest niezbędne m.in. przed założeniem aparatu ortodontycznego bądź tez jako zdjęcie wstępne przeglądowe. W razie rozszeżnia diagnostyki w zakresie twarzoczaszki wykonuje się najczęściej stożkową tomografię komputerową.

Pantomogram to badanie, polegające na prześwietleniu zębów, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych. Otrzymuje się wówczas zdjęcie pantomograficzne. Dzięki powiększonemu obrazowi oceniamy stan przyzębia struktur anatomicznych wyrostków zębodołowych, można także określić nieprawidłowości w budowie korzeni zębów, miejsca zębów zatrzymanych (np. ósemki). Pantomogram wykazuje również stopień mineralizacji zębów i kierunek ich wyrzynania u pacjenta.

Pantomogram – wskazania do wykonania

urazy kości szczęk
• próchnica zębów

• choroby przyzębia
• kamica ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej
• usuwanie zębów, zwłaszcza w przypadku konieczności usunięcia wyrżniętych lub zatrzymanych zębów, np. zębów mądrości (ósemki)
• planowane leczenie ortodontyczne
<zdjęcie pantomograficzne=”” wymagane=”” jest=”” przed=”” wykonaniem=”” niektórych=”” zabiegów=”” chirurgicznych=”” poza=”” jamą=”” ustną=”” jako=”” zdjęcie=”” wykluczające=”” obecność=”” ogniska=”” zapalnego.<=”” span=””></zdjęcie>

Przeciwwskazaniem do wykonania badania pantomograficznego jest ciąża oraz dzieci poniżej 5 roku życia ze względu potrzebę zachowania nieruchomej pozycji przez kilkanaście sekund, co u takich osób jest ciężkie do zrealizowania.

Pantomogram – na czym polega badanie

Przed wykonaniem zdjęcia pacjent jest proszony o zdjęcie wszelkich metalowych rzeczy z okolicy głowy (kolczyki, łańcuszki, protezy zębowe wyjmowane itp.), a na jego ciało zostaje nałożona specjalna kamizelka, która chroni przed promieniami Roentgena.

Następnie pacjent podchodzi do aparatu i staje nieruchomo. Jego głowę umieszcza się pod aparatem. Pacjent przytrzymuje zębami uchwyt, który umożliwia precyzyjne ustawienie.

Zdjęcie pantomograficzne nie odzwierciedla rzeczywistych rozmiarów prześwietlanych elementów. Obraz jest powiększony w stosunku do wymiarów rzeczywistych średnio o 15 proc. Poza tym pantomogram jest zdjęciem warstwowym, co powoduje, że niektóre struktury mogą nie być uwidocznione na zdjęciu, jeśli nie znajdowały się w okolicy warstwy badanej przez pantomograf.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *