Co to jest implant?

Sztuczny korzeń, który działa jak naturalny
Gdy brakuje zęba i jego korzenia długoterminowym rozwiązaniem dla naturalnej funkcji jest implant dentystyczny z koroną.

   

Implant dentystyczny to mała, ale silna śrubka wykonana z biokompatybilnych metali lub ceramiki. W znieczuleniu miejscowym umieszcza się implant, który zastępując brakujący korzeń zębowy służy jako podparcie dla nowego zęba.

Okres gojenia trwa między 6, a 12 tygodni w zależności od indywidualnej sytuacji medycznej. Przez ten okres implant zostaje stabilnie zespolony z kością – proces ten nazywa się osseointegracją. Wygojony sztuczny korzeń służy jako baza dla mocowania indywidualnie wykonanych koron, mostów oraz całych protez zębowych.

Tytan (czysty) jest to biokompatybilny metal, nie toksyczny, oraz dobrze tolerowany przez organizm. Ma szerokie zastosowanie w medycynie gdzie jego wysoka wytrzymałość oraz niska waga są preferowane.

Jednym z jego głównych medycznych zastosowań są właśnie implanty, które to wykonane z tytanu wykazują bardzo dobre właściwość łączenia się z żywą kością i wytrzymałości przez lata.

Roxolid®2 to przełomowy materiał firmy Straumann specjalnie opracowany do zastosowalna z implantami dentystycznymi. Jest to stop tytanu i cyrkonu, silniejszy niż czysty tytan z doskonałymi właściwościami dla procesu osseintegracji – połączenie to jest unikatowe na rynku implantów dentystycznych.

   

Ceramika to bez metalowa alternatywa dla tytanu lub implantów Roxolid®. Straumann oferuje Straumann® – PURE ceramikę.Implant w kolorze kości słoniowej wykonany z ceramiki tlenku cyrkonu.

Straumann® SLActive® 3 to klinicznie sprawdzona powierzchnia implantów zaprojektowana w celu skrócenia o połowę czasu gojenia bez zaburzenia jego przebiegu.

Hydrofilowa powierzchnia Neodent Acqua została zaprojektowana tak, aby uzyskać jak najlepszą skuteczność w najtrudniejszych przypadkach, takich jak protokoły natychmiastowe czy miękka kość.

Dlaczego warto wybrać implanty?

Tradycyjna protetyka kontra implanty – wielka różnica

Jeśli jeden lub więcej zębów musi zostać odtworzone możesz wybrać pomiędzy tradycyjną protetyką, a leczeniem implantami. Jakie są główne różnice?

W metodzie tradycyjnej dwa zęby okalające lukę muszą zostać zeszlifowane w celu umocowania mostu. Utrata naturalnej powierzchni zęba po oszlifowaniu jest nieodwracalna. Ponadto most nie przenosi sił gryzienia na kość, w związku z tym może dochodzić do stopniowego jej zaniku.

Nawet najlepsza proteza zawsze będzie ciałem obcym wymagającym szczególnej pielęgnacji. Dla porównania implant to po prostu sztuczny korzeń, który przez okres gojenia łączy się z Twoim ciałem i działa jak naturalny.

Funkcja oraz wygląd łączą się ze sobą. Rekonstrukcja oparta na implancie wygląda jak naturalny ząb – nie ma widocznej różnicy i nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Implanty przenoszą siły gryzienia na kości. Przy obecnych brakach zębowych lub po zastosowaniu tradycyjnej protetyki tak się nie dzieje. Gdy siły gryzienia ustają, kość może powoli zanikać, a w związku z tym jej kształt i w efekcie profil twarzy także ulegnie zmianie z biegiem czasu.

Śmianie się, całowanie, śpiewanie oraz jedzenie tak jak wcześniej – implanty mogą pomóc Ci odzyskać jakość życia. Brakujące zęby mogą obniżać samoocenę i powodować niepewność. Źle dopasowane protezy mogą prowadzić do przewlekłego uczucia dyskomfortu. Wszystkie te niedogodności mogą zostać wyeliminowane przez zastosowanie implantów.

W tradycyjnym moście zdrowe zęby z prawej i lewej strony wokół brakującego zęba muszą zostać zeszlifowane dla umocowania na nich mostu. Wybierając rozwiązanie na implantach dla uzupełnienia brakującego zęba, inne sąsiadujące zęby są nienaruszane, a ich naturalna powierzchnia zostaje nietknięta.

Leczenie implantologiczne to nie eksperymenty. Jest to bardzo dobrze sprawdzona, najnowocześniejsza medyczna technika dentystyczna. Od dziesięcioleci naukowo sprawdzona oraz wykorzystywana na całym świecie przez dentystów i chirurgów.

Dzisiaj oferuje możliwość praktycznie zastosowania w każdym przypadku. Zgodnie z rezultatami ankiety przeprowadzonej w Niemczech1, 98% zapytanych pacjentów odpowiedziało, iż są “zadowoleni” lub “bardzo zadowoleni” ze swoich implantów.

1 Badania Riegl z 2009 roku w Niemczech na ponad 10,000 pacjentach.

Firma Straumann sprzedała ponad 14 milionów implantów na całym świecie. System implantów Straumann popiera ponad 35 lat doświadczeń naukowych jak również ponad 700 publikacji naukowych.1.

W związku z tym, że każda procedura chirurgiczna wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem pacjenci powinni zawsze skonsultować się z dentystą aby ocenić czy implanty dentystyczne są dla nich rozwiązaniem.

Zgodnie z bazą danych PUBMED na zapytanie “Straumann Dental Implant OR ITI dental implant”, 733 results as per 6th of October 2014 – with the first entry being “Schroeder A. et al.: The accumulation of osteocementum around a dental implant under physical loading, 1978.”

Regeneracja i implanty

Biomateriały botiss
Budowanie kości dla umieszczenia implantów

 
Implanty muszą zostać umocowane w kości jak naturalne zęby. Jeśli nie ma wystarczającej ilości kości implanty mogą nadal zostać umieszczone wraz z pomocą augmentacji kostnej – procedury aktualnie wykorzystywanej dla odbudowy kości.

Czasami po utracie zębów otaczająca kość również może ulec zanikowi. Jeśli dojdzie do jej zaniku, a implanty mają być wprowadzone wtedy konieczna jest odbudowa kości.
Istnieją rozmaite metody odbudowy kości w zależności od indywidualnych potrzeb dlatego też twój dentysta wytłumaczy ci wszystko w szczegółach.
Lekarze są bardzo dobrze przeszkoleni w standardowych procedurach jednoczesnej augmentacji kostnej oraz wprowadzania implantów.

Augmentacja kostna to standardowa procedura od ponad czterdziestu lat i może z powodzeniem być wykonana razem z zabiegiem wprowadzenia implantu. Poza samym zabiegiem zabiera ona dodatkowo tylko kilka minut.

 

W niektórych przypadkach augmentacja musi być wykonana przed leczeniem implantologicznym, a wtedy sam czas gojenia kości trwa nawet do sześciu miesięcy.

 

 

Nowa kość zostaje dodana w miejscu, gdzie występują jej ubytki wokół implantu. Zabezpiecza to utrzymanie, jak również wygląd implantu w miejscu połączenia korony z dziąsłem, zapewniając odpowiednie podparcie tkanek.
Biomateriały botiss to pełen zakres syntetycznych i biologicznych materiałów do wykorzystania w tej technice – o szczegóły zapytaj swojego dentystę.

Dlaczego potrzebuję materiału zastępującego kość?

Co dzieje się z biomateriałami botiss w Twoim organizmie?

Czy biomateriały botiss są bezpieczne w zastosowaniu?

Dlaczego Twój dentysta dla odtworzenia brakującej kości poleca materiał zastępujący kość o ściśle organicznym pochodzeniu jakim jest: cerabone® maxresorb®, maxresorb® inject?

Czy są dla mnie jakieś rozwiązania alternatywne?

Dlaczego potrzebuję produktów do regeneracji tkanki miękkiej (dziąsła)?
Dlaczego Twój dentysta poleca biomateriały botiss do regeneracji tkanki miękkiej (dziąsła)?
Co dokładnie dzieje się z produktami do regeneracji tkanki miękkiej (dziąsła) botiss w Twoim organizmie?
Czy produkty botiss do regeneracji tkanki miękkiej (dziąsła) są bezpieczne w zastosowaniu?
Czy są dla mnie jakieś rozwiązania alternatywne?

Zgodnie z bazą danych PUBMED na zapytanie “Straumann Dental Implant OR ITI dental implant”, 733 results as per 6th of October 2014 – with the first entry being “Schroeder A. et al.: The accumulation of osteocementum around a dental implant under physical loading, 1978.”

Rozwiązania implantologiczne Straumann. Jakościowy zwrot z inwestycji.

Zdrowie jest Twoim bogactwem, a rozwiązania implantologiczne Straumann zapewniają Ci:
  • Lepszą jakość życia
  • Komfort i wygodę
  • Lepsze zdrowie jamy ustnej oraz wygląd fizyczny

Trudno wycenić powyższe zalety, jednakże istnieje aspekt finansowy przy podejmowaniu decyzji między leczeniem implantami, a rozwiązaniem tradycyjnym. Badania wskazują, iż w niektórych przypadkach implanty mogą okazać się tańsze w długoterminowej ocenie.

 

Nawet najlepsze protezy są ciałem obcym, które wymaga dodatkowej pielęgnacji i późniejszej obsługi. Możliwy dyskomfort, obtarcia czy odleżyny jak również czasochłonne zastosowanie kremów mocujących to niewygodne efekty uboczne tradycyjnych protez. Ponadto źle dopasowane, niestabilne protezy mogą prowadzić do braku poczucia bezpieczeństwa oraz zaburzać pewność siebie. Dla porównania, implant to po prostu sztuczny korzeń, który działa jak naturalny, stając się częścią Twojego ciała po pełnym wygojeniu.

Wprowadzenie implantu może wydawać się bardzo agresywnym zabiegiem jednakże z biologicznego punktu widzenia uważane jest za bardzo zachowawcze. Poprzez umieszczenie implantu w kości, zostaje zapewniony funkcjonalny bodziec pomagający zachować kość zapobiegając jej resorpcji. Ponadto w porównaniu do metod tradycyjnych to przyjazne rozwiązanie chroni sąsiadujące zęby, które nie są potrzebne jako utrzymanie innej rekonstrukcji.

Wykres: Po 7 latach koszty pojedynczego uzupełnienia na implancie się zwracają a długo czasowe koszty utrzymania są niższe niż tradycyjny most.1

W temacie efektywności kosztów, badania naukowe dochodzą do znaczących wniosków:

  1. Dla uzupełnienia pojedynczego braku zębowego, pojedynczy implant okazuje się być bardziej korzystny finansowo w porównaniu do tradycyjnego 3-punktowego mostu mocowanego na stałe.1
  2. Zwłaszcza w sytuacjach gdy wystarczająca jest objętość kości rekonstrukcja na implancie jest szczególnie rekomendowana z ekonomicznego punktu widzenia.2
  3. Dla uzupełnienia na implantach większych braków zębowych lub bezzębia ( jako uzupełnienia mocowane na stałe lub wyjmowane ) wstępne koszty początkowe są wyższe ale jest lepsza poprawa zdrowia jamy ustnej w powiązaniu z jakością życia niż w innych tradycyjnych opcjach leczenia.3

1 Priest, GF, Priest JE. The Economics Of Implants For Single Missing Teeth. Dental Economics 2004;94(5):130-138.

2 Vogel R1, Smith-Palmer J, Valentine W. Evaluating the health economic implications and cost-effectiveness of dental implants: a literature review.

3 Blackwell, R, Lowe, R, Morris, G, Priest, G, Implant Economics, A Supplement To Dental Practice Report, September 2004.

Zgodnie z bazą danych PUBMED na zapytanie “Straumann Dental Implant OR ITI dental implant”, 733 results as per 6th of October 2014 – with the first entry being “Schroeder A. et al.: The accumulation of osteocementum around a dental implant under physical loading, 1978.”